Šťastný svet

Published by Adam Potočný on

Viete, čo by som chcel? Aby všetci ľudia na svete mohli robiť to, čo ich skutočne baví… Aby všetci ľudia na svete prišli na to, čo ich baví a potom to robili. To by bol potom, ale krásny svet, plný spokojných naplnených ľudí. To by bolo sveta žiť.

Ten, kto naozaj rád cvičí a naberá svaly by sa zaoberal tým, ktorý gainer po tréningu je najúčinnejší, najchutnejší alebo ktorý má vyvážené zloženie.

Ten, ktorému už len predstava, že vyrába drevený stolík, prináša veľkú radosť by bol najlepším rezbárom a určite by vyrábal skvelé slovenské postele.

Prečo to ale takto nefunguje? Ako to dosiahnuť? Mám nápad. Z ideálneho sveta, ale myšlienka a nápad, akokoľvek naivné sú,  predsa len tvoria základ pre vytvorenie reality.

Malo by sa začať už na školách. Zmeniť motiváciu k učeniu. Netvoriť vonkajšiu motiváciu za známky. Motiváciu typu uč sa, niečo vykonávaj a potom dostaneš odmenu zvonku. Dobrú známku. Pochvalu od učiteľa alebo rodiča. Pracovať s vnútornou motiváciou. Učiť deti, aby sa učili samy pre seba. Aby poznali svet. Aby z poznávania mali radosť. Aby sa učili nové schopnosti a zručnosti. Pre seba, pre dobrý pocit, pre poznanie samé. Pre sebazdokonaľovanie a sebapoznávanie. A podporovať ich v tom, aby zistili, čo ich na svete zaujíma najviac, čo im prináša najväčšiu radosť a potom sa tomu venovali.

To by bol ale krásny svet… A viete čo si myslím? Že keby ľudia boli takto vnútorne naplnený, nevznikali by konflikty medzi ľuďmi, mestami, krajinami… Pretože ľudia sa skrátka správajú k ostatným a k svojmu okoliu skrátka tak, ako sa cítia.

Ale žiaľ to tak nefunguje a myslím, že aj preto je na svete toľko konfliktov a nemyslím, tým len konflikty medzi krajinami, ale aj na medziľudskej úrovni. Posielam do sveta výzvu? Čo vás baví? Zamyslite sa a prosím začnite to robiť. Naozaj to za to stojí.

Categories: Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *