Detstvo bez hraníc

Published by Adam Potočný on

Nemám veľmi rada moralizovanie o tom, aké veci boli v minulosti a aké teraz už nie sú. Aké to v minulosti bolo všetko krajšie, lepšie, jednoduchšie a rozumnejšie. Z veľkej miery je to zapríčinené ružovými okuliarmi pri pohľade do minulosti, takzvaným spomienkovým optimizmom. Napriek tomu sa tento článok bude niesť v duchu aké skvelé to bývalo a kam do čerta do dnes speje. Reč bude o detstve.

Víkend som trávila u svojho dedka, ktorý má 89 rokov. Celý život bol rezbárom a stolárom, na svoj vek je ešte stále veľmi čiperný a nepochybujem o tom, že by zvládol vyrobiť ešte nejeden drevený stolík. Jeho vlastnoručne vyrezávaná drevená fajka ešte nezapadla prachom a fotorámy na poličkách nestrácajú šmrc.

V detských rokoch môjho dedka, to znamená v rokoch 1930-40 bolo bežné, že deti chodili samy do školy niekoľko kilometrov. Dnes je bežné, že ak deti majú školu od miesta svojho bydliska ďalej než 500 metrov, rodičia ich tam odvezú autom. Čo tým chcem povedať? Paradigma dnešnej dobe sa vyznačuje príliš veľkou kontrolou detí rodičmi, následným strachom, prehnaním monitorovaním činností a organizovaním voľného času, všetko preto, pretože sa verí, že dobrým rodičom si vtedy, ak svoje dieťa ochrániš pred prípadným nebezpečenstvom. Kultúra strachu zas cez médiá medzi ľudí vnáša zbytočne veľa obáv a následným strachom v podstate zabíja slobodu detstva.

Je skutočne svet nebezpečnejší aký býval pred 70, 50, 40 alebo 30 rokmi? Štatistiky na to nepoukazujú, čo sa ale zmenilo, je množstvo kriminálnych prípadov, únosov odvysielaných v televízií. Vek informácií prináša prehľad udalostí z celého sveta, keď  v New Yorku pred 70 rokmi uniesli dieťa, u nás v Dolnej Hornej o tom nikto netušil, dnes sú toho plné správy. Svet nie je nebezpečnejší, nebezpečnejšie je myslenie a nastavenie ľudí a čo je najhoršie ich strach je oveľa väčší.

Najsmutnejšie na tom celom je to, o čo deti vlastne prichádzajú. Začínajúc slobodou ako takou, kde majú možnosť poznať samy seba v plnej kráse a objaviť možnosti sveta a seba samého v ňom, cez všetky pozitívne vlastnosti, ktoré sa slobodným pobytom vo svete rozvíjajú.

Categories: Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *